Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот според класификацијата COICOP и цени на мало, октомври 2016

понеделник, 07 ноември 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во октомври 2016
година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.0, а индексот на цените на мало 99.7.


Индексот на трошоците на животот во октомври 2016 година е на исто ниво како во претходниот месец, но е
забележано движење во подгрупите.


Пораст е забележан кај јајцата и свежиот и разладениот зеленчук освен компир за 1.1%, безалкохолните
пијалаци за 0.4%, месото и млекото за 0.3%.


Во октомври 2016, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај туристичките
пакет-аранжмани за 4.9%, обувките за 3.4%, гасот за домаќинствата за 2.9%, болничките услуги за 2.8%,
текстилот за домаќинствата за 1.3%, течните горива за домаќинствата за 0.8%, течните горива и мазива за 0.7%,
накитот и часовниците за 0.6%, мебелот за домаќинствата за 0.5%, облеката, малите електрични апарати за
домаќинствата и лековите за 0.4%, големите електрични апарати за домаќинствата за 0.3% и игри, играчки и
хоби за 0.2%.


Намалување на индексот на трошоците на животот во октомври 2016 година, во споредба со претходниот
месец, е забележано кај свежото и разладеното овошје за 5.4%, другите пекарски производи за 1.7%, сувото
овошје и јаткастите производи за 1.1%, замрзнатиот зеленчук освен компир за 0.8%, маслото и маснотиите за
0.7%, оризот за 0.5%, другите прехранбени производи за 0.4%, рибата и морските плодови за 0.3%.


Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај авионскиот превоз на патници
за 17.6%, информатичката опрема за 2.4%, медицинските и парамедицинските услуги за 1.9%, средствата за
чистење и одржување на станот за 1.6%, услугите и предметите за лична хигиена за 0.3%.


Индексот на трошоците на животот во октомври 2016 година, во споредба со октомври 2015 година, бележи
пораст од 0.2%, а индексот на цените на мало бележи пораст од 0.5%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: 02 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика