Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот според класификацијата COICOP и цени на мало, јули 2016

понеделник, 08 август 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во јули 2016 година,
во однос на претходниот месец, изнесува 99.7, а индексот на цените на мало 100.1.


Намалување на индексите на трошоците на животот во јули 2016 година, во споредба со претходниот месец, е
забележано кај свежиот и разладен зеленчук освен компирот за 8.2%, јајцата за 1.0%, сирењата за 0.8%, оризот,
замрзнатата риба и млекото за 0.5%, компирот за 0.4%, другите пекарски производи, јогуртот и шеќерот, џемот,
медот, чоколадата и кондиторските производи за 0.3%.


Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај информатичката опрема
за 2.3%, течните горива и мазива за домаќинствата за 1.5%, обувките и лековите за 1.2%, цврстите горива за
домаќинствата за 0.8%, другите медицински производи за 0.7%, облеката и течните горива за домаќинствата
за 0.6%, мебелот за домаќинствата за 0.3%, материјалите за одржување и поправки на станот и електричната
енергија за домаќинствата за 0.2%.


Пораст на индексите на трошоците на животот во јули 2016 година, во споредба со претходниот месец, е
забележан кај другите прехранбени производи за 1.5%, другите преработки од риба и морски плодови за 0.9%,
сувото овошје и јаткастите производи за 0.6%, свежото и разладеното овошје за 0.5%, сушеното, соленото и
чаденото месо и сушениот зеленчук, друг конзервиран и преработен зеленчук за 0.4% и изнутриците за 0.3%.


Во јули, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај авионскиот превоз на
патници за 11.9%, услугите за сместување за 9.1%, туристичките пакет-аранжмани за 4.0%, игрите и хобито
за 3.5%, средствата за чистење и одржување на станот за 1.9%, гасот за домаќинствата за 1.5%, социјалната
заштита за 1.0%, средствата за лична хигиена и здравје за 0.8%, услугите за лична хигиена за 0.7%, текстилот
за домаќинствата, фотографската и кинематографската опрема и оптичките инструменти за 0.4%, големите и
малите електрични апарати за домаќинствата за 0.3%.


Индексот на трошоците на животот и индексот на цените на мало во јули 2016 година, во споредба со јули 2015
година, бележат намалување од 0.3%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика