Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот според класификацијата COICOP и цени на мало, јуни 2016

четврток, 07 јули 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот и индексот на
цените на мало во јуни 2016 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.0.


Пораст на индексите на трошоците на животот во јуни 2016 година, во споредба со претходниот месец, е
забележан кај свежото и разладеното овошје за 11.0%, тутунот за 5.8%, другите прехранбени производи за
0.5%, јајцата за 0.4% и маслото и маснотиите за 0.2%.


Во јуни, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај течните горива за
домаќинствата за 9.6%, течните горива и мазива за домаќинствата за 3.2%, гасот за домаќинствата за 2.8%,
услугите за сместување за 1.1%, големите електрични апарати за 0.9%, малите електрични апарати за 0.6%,
обувките, другите медицински производи и специјалистичките прегледи за 0.3%, терапевтските апарати и
опрема и информатичката опрема за 0.2%.


Намалување на индексите на трошоците на животот во јуни 2016 година, во споредба со претходниот месец,
е забележано кај свежиот и разладен зеленчук освен компирот за 8.9%, шеќерот, џемот, медот, чоколадата
и кондиторските производи за 1.3%, другите пекарски производи за 0.9%, сушеното, соленото и чаденото
месо, сувото овошје и јаткастите производи за 0.5%, рибата и морските плодови и замрзнатиот зеленчук освен
компирот за 0.3% и безалкохолните пијалаци за 0.2%.

Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај авионскиот превоз на
патници за 10.8%, болничките услуги за 4.8%, туристичките пакет-аранжмани за 2.6% и градините, растенијата
и цвеќињата за 1.2%.


Индексот на трошоците на животот и индексот на цените на мало во јуни 2016 година, во споредба со јуни 2015
година, бележат намалување од 0.7%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика