Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот според класификацијата COICOP и цени на мало, февруари 2016

понеделник, 07 март 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во февруари 2016
година, во однос на претходниот месец, изнесува 99.9, а индексот на цените на мало 99.4.
Намалувањето на индексот на трошоците на животот од 0.1% во февруари 2016 година, во споредба со
претходниот месец, е резултат на пониските индекси на другите пекарски производи и јајцата за 1.4%, оризот и
лебот за 0.9%, маслото и маснотиите за 0.8%, алкохолните пијалаци за 0.6%, месото и сушениот и преработениот
зеленчук за 0.5%, брашното и другите житарици и другите млечни производи за 0.3% и безалкохолните пијалаци
за 0.2%.
Во февруари, исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај течните горива
за домаќинствата за 10.8%, авионскиот превоз на патници за 9.8%, течните горива и мазива за 6.4%, гасот за
домаќинствата за 4.7%, телефонската и телефакс-опремата за 4.4%, предметите за лична хигиена и здравје за
1.3%, услугите за лична хигиена за 1.2%, поправките на обувки, малите електрични апарати за домаќинствата
и одржувањето и поправките на автомобилите за 0.4%, обувките за 0.3%, големите електрични апарати за
домаќинствата, накитот и часовниците за 0.2%.

Пораст на индексот на трошоците на животот во февруари 2016 година, во споредба со претходниот месец, е
забележан кај свежиот и разладен зеленчук, освен компирот, за 4.9%, замрзнатото овошје за 1.2%, рибата и
морските плодови и свежото и разладеното овошје за 1.1%, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските
производи за 0.6% и замрзнатиот зеленчук освен компирот за 0.2%.
Исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај болничките услуги за 13.2%,
информатичката опрема за 2.2%, средствата за чистење и одржување на домаќинството за 1.7%, цврстите
горива за домаќинствата за 1.3%, текстилот за домаќинствата за 0.3%, малите алатки и останатите додатоци за
домаќинствата, другите медицински производи, терапевтските апарати и опрема за 0.2%.
Индексот на трошоците на животот во февруари 2016 година, во споредба со февруари 2015 година, е на исто
ниво, а индексот на цените на мало бележи намалување од 0.4%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика