Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот според класификацијата COICOP и цени на мало, јануари 2016

петок, 12 февруари 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во јануари 2016
година, во однос на претходниот месец, изнесува 99.8, а индексот на цените на мало 100.0.


Намалувањето на индексот на трошоците на животот од 0.2% во јануари 2016 година, во споредба со
претходниот месец, е резултат на пониските индекси на свежото и разладеното овошје за 1.9%, сушеното,
соленото и пушеното месо за 1.6%, јајцата за 0.6%, сувото овошје и јаткастите производи за 0.5%, лебот и
месото за 0.4%, свежиот и разладен зеленчук освен компир за 0.3%.


Во јануари, исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај обувките за
3.7%, течните горива и мазива за 3.5%, туристичките аранжмани за 3.4%, малите алатки и останатите додатоци
за домаќинствата за 1.7%, резервните делови и опремата за сопствен превоз за 1.4%, предметите за лична
хигиена и здравје за 1.3%, услугите за лична хигиена за 1.0%, превозот на патници со автобус за 0.8%, лековите и
угостителските услуги во рестораните и хотелите за 0.6%, облеката и други нетрајни средства за домаќинствата
за 0.3%, стаклените садови, кујнскиот прибор и другата опрема за домаќинствата за 0.2%.

Пораст на индексот на трошоците на животот во јануари 2016 година, во споредба со претходниот месец,
е забележан кај другите пекарски производи за 2.9%, замрзнатиот зеленчук освен компирот за 2.0%, другите
прехранбени производи за 1.9%, оризот и компирот за 1.8%, изнутриците за 1.6%, брашното и другите житарици
за 1.5%, конзервираното овошје за 1.1%, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи за 1.0%,
другите преработки од месо, рибата и морските плодови за 0.7%, помалку масното млеко, сирењето и урдата,
маслото и маснотиите за 0.5%, полномасното млеко за 0.3% и безалкохолните пијалаци за 0.2%.


Исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај авионскиот превоз на патници за 4.9%,
средствата за чистење и одржување на станот за 3.2%, болничките услуги за 2.1%, автомобилите за 1.4%, малите
електрични апарати за домаќинствата за 1.2%, големите електрични апарати за домаќинствата за 1.1%, накитот и
часовниците за 0.3%, материјалите за одржување и поправки на станот и информатичката опрема за 0.2%.


Индексот на трошоците на животот во јануари 2016 година, во споредба со јануари 2015 година, бележи пораст
од 0.1%, а индексот на цените на мало бележи пораст од 0.2%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика