Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот според класификацијата COICOP и цени на мало, октомври 2015

понеделник, 09 ноември 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во октомври 2015
година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.0, а индексот на цените на мало 99.8.
Индексот на трошоците на животот во октомври 2015 година е на исто ниво како и претходниот месец, но е
забележано движење во подгрупите. Пораст е забележан кај шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските
производи за 1.3%, конзервираната риба за 1.1%, тестенините и другите неспоменати прехранбени производи
за 1.0%, мастите и маснотиите за 0.9%, свежото млеко за 0.4%, преработките од млеко за 0.3%, месото и
полутрајните колбасичарски производи за 0.2%.
Исто така, пораст на индексот на трошоците на животот во октомври 2015 година, во споредба со претходниот
месец, е забележан кај обувките за 4.0%, цврстите горива и мебелот за 3.0%, гасот за домаќинствата и
течните горива за домаќинствата за 2.6%, лековите за 2.1%, туристичките пакет-аранжмани за 1.9%, накитот
и часовниците за 0.7%, друго образование за 0.6%, течните горива и мазива за 0.4%, услугите за одржување и
поправки на станот за 0.3%.
Намалување на индексите е забележано кај свежото овошје за 8.7%, свежиот зеленчук за 0.8% и сувото овошје
за 0.5%.

Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано кај авионскиот превоз на патници
за 11.4%, велосипедите за 1.6%, облеката за 0.9%, средствата за чистење и одржување на станот за 0.7%,
информатичката опрема за 0.6%, материјали за одржување и поправки на станот за 0.5%.
Индексот на трошоците на животот во октомври 2015 година, во споредба со октомври 2014 година, бележи
намалување за 0.5%, а индексот на цените на мало бележи намалување од 1.2%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика