Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот според класификацијата COICOP и цени на мало, август 2015

понеделник, 07 септември 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во август 2015 година,
во однос на претходниот месец, изнесува 100.0, а индексот на цените на мало 100.4.
Индексот на трошоците на животот во август 2015 година е на исто ниво како и претходниот месец, но е
забележано движење во подгрупите. Пораст е забележан кај свежиот зеленчук за 2.7%, свежото овошје за
1.7%, сувомеснатите производи и рибата за 0.6%, сувото овошје и безалкохолните пијалаци за 0.3%, трајните
колбасичарски производи, свежото млеко, замрзнатиот зеленчук и кондиторските производи за 0.2%.
Исто така, пораст на индексот на трошоците на животот во август 2015 година, во споредба со претходниот
месец, е забележан кај авионскиот превоз на патници за 31.4%, цврстите горива и пијалаците во рестораните
за 0.8%, исхраната во рестораните за 0.5%, услугите за одржување и поправки на станот, електричните апарати-
мали, услугите за лична хигиена, средствата за лична хигиена и накитот и часовниците за 0.2%.
Намалување на индексот на трошоците на животот во август 2015 година, во споредба со претходниот месец , е
забележано кај јајцата за 1.9%, производите од жито за 1.7%, конзервираните месни производи за 0.8%, другите
неспомнати прехранбени производи за 0.5%, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи
за 0.4%, свежото месо и преработките од млеко за 0.2%.

Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај течните горива за
домаќинствата за 10.7%, услугите за сместување за 4.4%, течните горива и мазива за 3.6%, обувките за 1.7%,
гасот за домаќинствата за 1.0% и централното греење за домаќинствата за 0.2%.
Индексот на трошоците на животот во август 2015 година, во споредба со август 2014 година, бележи пораст од
0.1%, а индексот на цените на мало бележи намалување од 0.8%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика