Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот според класификацијата COICOP и цени на мало, февруари 2015

понеделник, 09 март 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во февруари 2015
година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.0, а индексот на цените на мало 100.1.


Индексот на трошоците на животот во февруари 2015 година е на исто ниво како и претходниот месец, но е
забележано движење во подгрупите. Пораст е забележан кај свежото овошје за 3.7%, свежиот зеленчук за 1.9%,
сувото и конзервираното овошје за 1.4%, безалкохолните пијалаци за 1.0%, другите неспомнати прехранбени
производи за 0.6%, шеќер, џем, мед, чоколада и кондиторски производи за 0.5%, свежото млеко за 0.4% и
алкохолните пијалаци за 0.2%.


Исто така, пораст на индексот на трошоците на животот во февруари 2015 година, во споредба со претходниот
месец, е забележан кај болничките услуги за 4.2%, лековите за 3.0%, текстилот за домаќинствата за 2.1%,
авионскиот превоз на патници за 1.6%, гасот за домаќинствата за 1.1%, средствата за лична хигиена за 0.8%,
средствата за чистење и одржување на станот за 0.6%, пијалаците во рестораните и хотелите и накитот и
часовниците за 0.5%, услугите за одржување и поправки на станот за 0.4% и комуникациите за 0.2%.

Намалување на индексот на трошоците на животот во февруари 2015 година, во споредба со претходниот
месец, е забележано кај месото за 1.3%, замрзнатиот зеленчук за 0.6%, конзервираниот зеленчук за 0.4%,
тестенините за 0.3% и лебот и житариците за 0.2%.


Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај течните горива за
домаќинствата за 6.3%, обувките за 2.8%, сообраќајните средства за 2.6%, течните горива и мазива за 2.1% и
облеката за 0.9%.


Индексот на трошоците на животот во февруари 2015 година, во споредба со февруари 2014 година, бележи
намалување од 1.0%, а индексот на цените на мало бележи намалување од 2.8%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика