Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот според класификацијата COICOP и цени на мало,октомври 2014

петок, 07 ноември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во октомври 2014,
во однос на претходниот месец, изнесува 100.2, а индексот на цените на мало 99.9.


Порастот на индексот на трошоците на животот од 0.2% во октомври 2014 година, во споредба со претходниот
месец, е резултат на повисоките индекси на свежиот зеленчук за 5.8%, мармаладите за 1.4%, конзервираниот
зеленчук за 0.9%, мастите за 0.7%, лебот и житариците, полутрајните колбасичарски производи и чоколадните
производи за 0.5%, преработките од компир за 0.4%, преработките од млеко и другите млечни производи за
0.2%.


Исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај цврстите горива за 2.6%, обувките за
2.4%, снабдувањето со вода, смет и други услуги во врска со станот за 2.2%, облеката за 1.2%, информатичката
опрема за 0.7%, средствата за чистење и одржување на станот и други услуги неспомнати на друго место за
0.6%, средствата и услугите за лична хигиена за 0.4%, текстилот за домаќинствата за 0.3%, лековите, други
средства за рекреација, цвеќиња и миленици и лични предмети неспомнати на друго место за 0.2%.

Намалување на индексот на трошоците на животот во октомври 2014 година, во споредба со претходниот
месец, е забележано кај свежото овошје за 7.2%, шеќерот за 1.5%, други неспомнати производи за 0.7%,
конзервираните месни производи за 0.6%, сувомеснатите производи за 0.5%, свежото млеко за 0.4%, киселото
млеко, конзервираното овошје и алкохолните пијалаци за 0.3% и месото за 0.2%.


Во октомври, исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај авионскиот
превоз на патници за 7.7%, течните горива за домаќинствата за 2.6%, течните горива и мазива за 1.6%, гасот за
домаќинствата за 0.9%, услугите за култура за 0.4% и апаратите за домаќинствата за 0.2%.


Индексот на трошоците на животот во октомври 2014 година, во споредба со октомври 2013 година, бележи
намалување од 0.4%, а индексот на цените на мало бележи намалување од 1.6%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика