Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот и на цените на мало, април 2024 година

вторник, 07 мај 2024


Инфлацијата мерена преку индексот на трошоците на животот во април 2024 година, во однос на март 2024 година, изнесува 0.7 %.

Зголемувањето на инфлацијата во април 2024 година, во однос на март 2024 година, е резултат на зголемувањето на трошоците на животот во следните групи: транспорт за 2.8 %, комуникации за 1.6 %, храна и безалкохолни пијалаци, облека и обувки за 0.9 %, рекреација и култура, ресторани и хотели за 0.6 %, разновидни стоки и услуги за 0.4 % и здравје за 0.2 %.

Во април 2024 година, во однос на март 2024 година, намалување на трошоците на животот е забележано во групите: мебел, покуќнина и одржување на домаќинствата за 0.5 % и домување, вода, електрика, гас и други горива за 0.2 %.

Трошоците на животот во групите: алкохолни пијалаци, тутун и наркотици и образование остануваат на исто ниво како и во претходниот месец.

Индексот на цените на мало во април 2024 година, во однос на март 2024 година, изнесува 101.1.

Индексот на трошоците на животот во април 2024 година, во однос на април 2023 година, бележи зголемување од 4.0 %, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 3.5 %.    


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика