Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот и на цените на мало, ноември 2023 година

четврток, 07 декември 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во ноември 2023 година, во
споредба со претходниот месец, изнесува 100.1, а индексот на цените на мало изнесува 100.2.
Пораст на индексите на трошоците на животот во ноември 2023 година, во споредба со претходниот месец, е забележан
кај виното и цигарите за 5.1 %, пивото за 2.4 %, свежиот и разладениот зеленчук, освен компирите и другите коренести
плодови за 2.3 %, жестоките пијалаци за 1.1 %, минералната вода, газираните пијалаци, соковите од овошје и зеленчук
за 0.4 %, маслото и маснотиите за 0.2 %.
Во ноември, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај поправките на мебелот,
покуќнината и покривките за подот за 3.8 %, централното греење, другите печатени материјали за 3.5 %, услугите за
одржување и поправките на живеалиштето за 3.3 %, производите за домаќинството - нетрајни за 2.2 %, канцеларискиот
материјал и материјалите за цртање за 2.1 %, малите електрични апарати за домаќинствата за 1.5 %, електричните
апарати за лична хигиена за 1.4 %, одржувањето и поправката на сопствените превозни средства за 1.3 %, туристичките
аранжмани за 1.1 %, услугите за рекреација и спорт за 1.0 %, материјалите за одржување и поправки на живеалиштето
за 0.8 %, стаклените садови, кујнскиот прибор и другата опрема за 0.7 %, фармацевтските производи, другите апарати
и производи за лична хигиена за 0.6 %, парамедицинските услуги за 0.5 %, другото образование за 0.4 %, теписите и
другите подни покривки, рестораните, кафулињата и слично, фризерските салони и центрите за разубавување, другите
лични предмети за 0.3 % и медиумите за снимање за 0.2 %.
Намалување на индексите на трошоците на животот во ноември 2023 година, во споредба со претходниот месец,
е забележано кај свежото и разладеното овошје за 6.9 %, млекото за 0.9 %, кафето, чајот, какаото за 0.7 %, јајцата,
шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи за 0.6 %, прехранбените производи, неспоменати на
друго место за 0.3 %, рибата и морските плодови за 0.2 %.
Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај воздухопловниот патнички транспорт
за 10.4 %, течните горива за домаќинствата за 4.8 %, горивата и мазивата за сопствените превозни средства за 3.1 %,
информатичката опрема за обработка на податоците за 0.6 %, моторните возила, велосипедите за 0.4 %, чевлите и
другите обувки, опремата за прием, снимање и репродукција на звук и слики за 0.3 % и услугите за сместување за
0.2 %.
Индексот на трошоците на животот во ноември 2023 година, во однос на ноември 2022 година, бележи зголемување
од 3.1 %, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 3.4 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика