Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот според класификацијата COICOP и цени на мало, јули 2014

четврток, 07 август 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во јули 2014, во
однос на претходниот месец, изнесува 100.2, а индексот на цените на мало 100.6.


Порастот на индексот на трошоците на животот од 0.2% во јули 2014 година, во споредба со претходниот месец,
е резултат на повисоките индекси на свежото овошје за 5.8%, лебот и белите печива за 1.3%, чоколадните
производи за 0.7% и сувото овошје за 0.6%.


Исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај тутунот за 5.5%, електричната
енергија за домаќинствата за 3.6%, гасот за домаќинствата за 2.7%, цвеќињата и услугите за сместување за 2.4%,
течните горива и мазива за 2.0%, течните горива за домаќинствата за 1.0%, лековите за 0.9%, велосипедите и
пијалаците во рестораните и хотелите за 0.3%.


Намалување на индексот на трошоците на животот во јули 2014 година, во споредба со претходниот месец, е
забележано кај свежиот зеленчук за 8.3%, меленото жито за 4.1%, конзервираната риба за 1.1%, безалкохолните
пијалаци за 0.9%, киселото млеко за 0.8%, тестенините за 0.7%, конзервираните месни производи за 0.6%,
свежото млеко и конзервираниот зеленчук за 0.4%, трајните колбасичарски производи, рибата, преработките
од млеко и други прехранбени производи за 0.3%.

Во јули, исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај средствата за чистење
и одржување на станот за 0.6% и обувките за 0.4%.


Индексот на трошоците на животот во јули 2014 година, во споредба со јули 2013 година, бележи пораст од
0.3%, а индексот на цените на мало е непроменет, т.е. е на исто ниво.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика