Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот и на цените на мало, јули 2023 година

понеделник, 07 август 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во јули 2023 година, во споредба со претходниот месец, изнесува 101.0, а индексот на цените на мало изнесува 101.6.

Пораст на индексите на трошоците на животот во јули 2023 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај свежото и разладеното овошје за 12.6 %, лебот и житата за 3.8 %, сирењето и урдата за 1.8 %, рибата и морските плодови, млекото за 0.9 %, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи за 0.5 %, пивото за 0.3 % и месото за 0.2 %.

Во јули, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај воздухопловниот патнички транспорт за  30.9 %, електричната енергија за 4.3 %, услугите за сместување за 4.2 %, домашните услуги и услугите за домаќинствата за 2.8 %, течните горива за домаќинствата за 2.5 %, фризерските салони и центрите за разубавување за 2.4 %, другите печатени материјали за 2.2 %, одржувањето и поправката на сопствените превозни средства за 1.8 %, услугите за одржување и поправките на живеалиштето, малите алатки и останатите додатоци  за 0.9 %, стаклените садови, кујнскиот прибор и другата опрема, големите алатки и опремата, стоматолошките услуги за 0.7 %, домашни миленици и сродни производи, рестораните, кафулињата и слично за 0.6 %, туристичките аранжмани, накитот, часовниците и рачните часовници за 0.4 %, резервните делови и приборот за сопствените превозни средства за 0.3 %, канцеларискиот материјал и материјалите за цртање за 0.2 %. 

Намалување на индексите на трошоците на животот во јули 2023 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај свежиот и разладениот зеленчук освен компирите и другите коренести плодови за 4.8 %, маслото и маснотиите за 3.6 %, жестоките пијалаци за 0.9 %, кафето, чајот, какаото за 0.6 %, прехранбените производи неспоменати на друго место, виното за 0.2 %.

Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај гасот за домаќинствата за 7.1 %, медиумите за снимање за 5.2 %, парамедицинските услуги за 4.7 %, фотографската и кинематографската опрема и оптичките инструменти за 3.9 %, високото образование за 2.7 %, информатичката опрема за обработка на податоците за 1.3 %, малите електрични апарати за домаќинствата за 0.9 %, игрите, играчките и хобијата за 0.8 %, електричните апарати за лична хигиена за 0.7 %, горивата и мазивата за сопствените превозни средства за 0.6 %, опремата за прием, снимање и репродукција на звук и слики за 0.5 %, другата облека и додатоците за облека, производите за домаќинството-нетрајни за 0.4 %, градините, растенијата и цвеќињата за 0.3 %, опремата за спорт, кампирање и рекреација на отворено, другите апарати и производи за лична хигиена за 0.2 %.

Индексот на трошоците на животот во јули 2023 година, во однос на јули 2022 година, бележи зголемување од 8.4 %, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 4.9 %.

 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика