Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот и на цените на мало, ноември 2022 година

среда, 07 декември 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во ноември 2022 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.5, а индексот на цените на мало изнесува 100.2.

Пораст на индексите на трошоците на животот во ноември 2022 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај жестоките пијалаци за 4.0 %, виното за 3.4 %, месото за 2.6 %, рибата и морските плодови за 2.2 %, млекото, прехранбените производи неспоменати на друго место за 1.9 %, минералната вода, газираните пијалаци, соковите од овошје и зеленчук за 1.8 %, сирењето и урдата, кафето, чајот, какаото за 0.8 %, јајцата за 0.7 %, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи за 0.6 %, пивото за 0.3 %, лебот и житата за 0.2 %.

Во ноември, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај чистењето, поправката и изнајмувањето облека за 11.5 %, домашните услуги и услугите за домаќинствата за 4.7 %, производите за домаќинствата - нетрајни за 3.3 %, одржувањето и поправката на сопствените превозни средства, домашните миленици и сродните производи за 3.2 %, услугите за култура за 3.1 %, поправките на мебелот, покуќнината и покривките за подот за 3.0.%, услугите за одржувањето и поправките на живеалиштето за 2.8 %, малите електрични апарати за домаќинствата, фризерските салони и центрите за разубавување за 2.7 %, горивата и мазивата за сопствените превозни средства за 2.6 %, другите медицински производи, канцелариските материјали и материјалите за цртање за 2.0 %, големите алатки и опремата, електричните апарати за лична хигиена за 1.9 %, гасот за домаќинствата, големите електрични апарати за домаќинствата за 1.6 %, цврстите горива за домаќинствата за 1.5 %, другите услуги за опремата за сопствен превоз за 1.4 %, другите апарати и производи за лична хигиена за 1.3 %, поправките и изнајмувањето на обувките, поправката на апаратите за домаќинствата, туристичките аранжмани за 1.1 %, материјалите за одржување и поправки на живеалиштето, терапевтските помагала и опремата за 1.0 %, текстилот за домаќинствата, резервните делови и приборот за сопствените превозни средства за 0.8 %, малите алатки и останатите додатоци за 0.7 %, стаклените садови, кујнскиот прибор и другата опрема, фармацевтските производи, парамедицинските услуги, велосипедите за 0.5 %, обувките, услугите за рекреација и спорт, рестораните, кафулињата и слично, другите услуги неспоменати на друго место за 0.4 %, моторните возила, накитот, часовниците и рачните часовници за 0.3 %, опремата за прием, снимање и репродукција на звук и слики за 0.2 %.

Намалување на индексите на трошоците на животот во ноември 2022 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај свежото и разладеното овошје за 8.9 %, маслото и маснотиите за 5.0 %.

Во ноември, исто така, намалување на индексот на трошоците на животот е забележан и кај воздухопловниот патнички транспорт за 11.2 %, фотографската и кинематографската опрема и оптичките инструменти за 2.7 %, течните горива за домаќинствата за 2.1 %, игрите, играчките и хобијата за 1.1 %, информатичката опрема за обработка на податоците, другите печатени материјали за 0.6 %, опремата за спорт, кампирање и рекреација на отворено за 0.3 %, облеката, градините, растенијата и цвеќињата за 0.2 %.

Индексот на трошоците на животот во ноември 2022 година, во однос на ноември 2021 година, бележи зголемување од 19.5 %, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 15.2 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика