Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот и на цените на мало, септември 2022 година

петок, 07 октомври 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во септември 2022 година, во однос на претходниот месец, изнесува 101.6, а индексот на цените на мало изнесува 99.9.

Пораст на индексите на трошоците на животот во септември 2022 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај сирењето и урдата за 9.9 %, свежото и разладеното овошје за 6.3 %, млекото за 5.7 %, рибата и морските плодови за 3.5 %, свежиот и разладениот зеленчук освен компирите и другите коренести плодови за 3.1 %, пивото за 2.9 %, лебот и житата за 2.6 %, месото за 2.2 %, виното за 1.6 %, прехранбените производи неспоменати на друго место за 0.7 %, жестоките пијалаци за 0.6 % и шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи за 0.2 %.

Во септември, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај цврстите горива за домаќинствата за 15.2 %, велосипедите за 9.1 %, мебелот и покуќнината за 6.9 %, фризерските салони и центрите за разубавување за 6.1 %, малите алатки и останатите додатоци за 6.0 %, резервните делови и приборот за сопствените превозни средства за 5.9 %, теписите и другите подни покривки за 5.4 %, поправката на апаратите за домаќинствата за 4.2 %, опремата за прием, снимање и репродукција на звук и слики, канцелариските материјали и материјалите за цртање за 3.9 %, течните горива за домаќинствата за 3.7 %, медицинските услуги за 3.3 %, производите за домаќинствата - нетрајни за 2.8 %, домашните услуги и услугите за домаќинствата за 2.7 %, рестораните, кафулињата и слично, другите апарати и производи за лична хигиена за 2.4 %, големите електрични апарати за домаќинствата, услугите за култура за 2.1 %, одржувањето и поправката на сопствените превозни средства за 2.0 %, стоматолошките услуги, парамедицинските услуги за 1.9 %, фотографската и кинематографската опрема и оптичките инструменти за 1.8 %, услугите за одржувањето и поправките на живеалиштето за 1.5 %, патниот патнички транспорт за 1.4 %, поправките на мебелот, покуќнината и покривките за подот за 1.3 %, облеката, стаклените садови, кујнскиот прибор и другата опрема за 1.1 %, материјалите за одржување и поправки на живеалиштето, текстилот за домаќинствата, информатичката опрема за обработка на податоците, накитот, часовниците и рачните часовници, другите лични предмети за 1.0 %, чистењето, поправката и изнајмувањето облека за 0.9 %, фармацевтските производи за 0.7 %, другото образование за 0.6 %, терапевтските помагала и опремата, медиумите за снимање, домашните миленици и сродните производи за 0.5 %, другата облека и додатоците за облека за 0.4 %, опремата за спорт, кампирање и рекреација на отворено, другите услуги, неспоменати на друго место за 0.3 % и високото образование за 0.2 %.

Намалување на индексите на трошоците на животот во септември 2022 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај маслото и маснотиите за 1.1 % и минералната вода, газираните пијалаци, соковите од овошје и зеленчук за 0.6 %.

Во септември, исто така, намалување на индексот на трошоците на животот е забележан и кај воздухопловниот патнички транспорт за 34.0 %, туристичките аранжмани за 13.2 %, гасот за домаќинствата за 4.4 %, услугите за сместување за 3.8 %, горивата и мазивата за сопствените превозни средства за 2.9 %, електричните апарати за лична хигиена за 1.1 %, игрите, играчките и хобијата за 0.3 % и моторните возила за 0.2 %.

Индексот на трошоците на животот во септември 2022 година, во однос на септември 2021 година, бележи зголемување од 18.7 %, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 14.7 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика