+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот и на цените на мало, април 2022 година

понеделник, 09 мај 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во април 2022 година, во однос
на претходниот месец, изнесува 102.2, а индексот на цените на мало изнесува 102.0.
Пораст на индексите на трошоците на животот во април 2022 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај
маслото и маснотиите за 20.2 %, свежиот и разладениот зеленчук, освен компирите и другите коренести плодови за 12.9%,
свежото и разладеното овошје за 4.4 %, сирењето и урдата за 3.7 %, месото за 3.4 %, шеќерот, џемот, медот, чоколадата
и кондиторските производи, минералната вода, газираните пијалаци, соковите од овошје и зеленчук за 2.3 %, пивото
за 1.9%, рибата и морските плодови за 1.7 %, кафето, чајот, какаото за 1.6 %, прехранбените производи неспоменати на
друго место за 1.3 %, лебот и житата за 0.8 %, жестоките пијалаци за 0.7 % и виното за 0.2 %.
Во април, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај воздухопловниот патнички транспорт
за 46.6 %, туристичките аранжмани за 8.9 %, фотографската и кинематографската опрема и оптичките инструменти за
4.3%, гасот за домаќинствата за 4.1 %, течните горива за домаќинствата за 2.6 %, чистењето, поправката и изнајмувањето
облека за 1.9 %, теписите и другите подни покривки за 1.8 %, стаклените садови, кујнскиот прибор и другата опрема,
големите алатки и опремата за 1.7 %, мебелот и покуќнината за 1.5 %, обувките за 1.3 %, цврстите горива за домаќинствата,
домашните миленици и сродните производи за 1.1 %, материјалите за одржување и поправки на живеалиштето, другите
апарати и производи за лична хигиена за 0.9 %, малите алатки и останатите додатоци, услугите за рекреација и спорт,
фризерските салони и центрите за разубавување за 0.8 %, текстилот за домаќинствата, големите електрични апарати за
домаќинствата, патниот патнички транспорт, игрите, играчките и хобијата за 0.6 %, терапевтските помагала и опремата
за 0.5 %, облеката, домашните услуги и услугите за домаќинствата за 0.4 %, поправките и изнајмувањето на обувките,
поправките на мебелот, покуќнината и покривките за подот, стоматолошките услуги, одржувањето и поправките на
сопствените превозни средства, рестораните, кафулињата и сл., накитот, часовниците и рачните часовници за 0.3 %,
услугите за одржување и поправките на живеалиштето, фармацевтските производи, велосипедите, другите услуги за
опремата за сопствен превоз, опремата за прием, снимање и репродукција на звук и слики, канцеларискиот материјал и
материјалите за цртање и другите лични предмети за 0.2 %.
Намалување на индексите на трошоците на животот во април 2022 година, во споредба со претходниот месец, е
забележано кај медиумите за снимање за 2.6 %, горивата и мазивата за сопствените превозни средства за 0.9 %, градините,
растенијата и цвеќињата и електричните апарати за лична хигиена за 0.3 %.
Индексот на трошоците на животот во април 2022 година, во однос на април 2021 година, бележи зголемување од 10.5%,
а индексот на цените на мало бележи зголемување од 11.1 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика