Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот и на цените на мало, јули 2021 година

понеделник, 09 август 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во јули 2021 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.5, а индексот на цените на мало изнесува 102.3.

Пораст на индексите на трошоците на животот во јули 2021 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај цигарите за 0.9 %, млекото за 0.8 %, свежото и разладеното овошје, прехранбените производи неспоменати на друго место за 0.5 %, лебот и житата за 0.4 %, пивото за 0.3 %.

Во јули, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот, е забележан и кај воздухопловниот патнички транспорт за 49.9 %, гасот за домаќинствата за 8.4 %, горивата и мазивата за сопствените превозни средства за 5.0 %, течните горива за домаќинствата за 4.7 %, туристичките пакет-аранжмани за 3.4 %, услугите за сместување за 2.2 %, информатичката опрема за обработка на податоците за 2.1 %, другите медицински производи, електричните апарати за лична хигиена за 1.0 %, патниот патнички транспорт, опремата за прием, снимање и репродукција на звук и слики, накитот, часовниците и рачните часовници за 0.8 %, малите електрични апарати за домаќинствата, фармацевтските производи за 0.7 %, моторните возила, другите печатени материјали за 0.6 %, домашните миленици и сродните производи за 0.5 %, големите електрични апарати за домаќинствата, велосипедите за 0.4 %, материјалите за одржување и поправки на живеалиштето, фотографската и кинематографската опрема и оптичките инструменти за 0.2 %.

Намалување на индексите на трошоците на животот во јули 2021 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај свежиот и разладениот зеленчук, освен компирите и другите коренести плодови за 9.6 %, маслото и маснотиите за 2.2 %, виното за 1.6 %, месото за 0.7 %, сирењето и урдата за 0.3 %.

Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај парамедицинските услуги за 1.1 %, теписите и другите подни покривки за 0.5 %, облеката, мебелот и покуќнината, стаклените садови, кујнскиот прибор и другата опрема за 0.3 %, обувките, медиумите за снимање, опремата за спорт, кампирање и рекреација на отворено за 0.2 %.

Индексот на трошоците на животот во јули 2021 година, во однос на јули 2020 година, бележи зголемување од 3.4 %, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 5.4 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика