Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот и на цените на мало, март 2021 година

среда, 07 април 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во март 2021 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.5, а индексот на цените на мало изнесува 100.6.

Пораст на индексите на трошоците на животот во март 2021 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај маслото и маснотиите за 3.5 %, свежото и разладеното овошје за 2.1 %, минералната вода, газираните пијалаци, соковите од овошје и зеленчук за 1.0 %, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи за 0.8 %, свежиот и разладениот зеленчук, освен компирите и другите коренести плодови за 0.4 %, месото и жестоките пијалци за 0.2 %.

Во март, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај собирањето на отпадните води за 8.2 %, течните горива за домаќинствата за 7.4 %, фотографската и кинематографската опрема и оптичките инструменти за 6.8 %, горивата и мазивата за сопствените превозни средства за 5.8 %, информатичката опрема за обработка на податоците за 5.5 %, моторните возила за 3.0 %, гасот за домаќинствата за 2.3 %, малите електрични апарати за домаќинствата, фризерските салони и центрите за разубавување за 0.7 %, снабдувањето со вода за 0.5 %, мебелот и покуќнината за 0.3 %, материјалите за одржување и поправки на станот, теписите и другите подни покривки, резервните делови и приборот за сопствените превозни средства, другите апарати и производи за лична хигиена за 0.2 %.

Намалување на индексите на трошоците на животот во март 2021 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај рибата и морските плодови за 0.6 % и конзервираното овошје за 0.3 %.

Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај медиумите за снимање за 0.9 %, опремата за прием, снимање и репродукција на звук и слики за 0.7 %, обувките за 0.5 %, домашните миленици и сродните производи за 0.4 % и облеката за 0.2 %.

Индексот на трошоците на животот во март 2021 година, во однос на март 2020 година, бележи зголемување од 2.1 %, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 2.6 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика