Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот и на цените на мало, ноември 2020 година

понеделник, 07 декември 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во ноември 2020 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.0, а индексот на цените на мало изнесува 100.3.

Индексот на трошоците на животот во ноември 2020 година е на исто ниво како и претходниот месец, но е забележано движење во подгрупите. Пораст на индексите на трошоците на животот, во ноември 2020 година, е забелжан кај свежиот и разладениот зеленчук освен компирите и другите коренести плодови за 13.3 %, маслото и маснотиите за 2.2 %, пивото за 0.5 %, жестоките пијалаци за 0.4 %, сирењето и урдата, прехранбените производи, неспомeнати на друго место, минералната вода, газираните пијалаци, соковите од овошје и зеленчук за 0.2 %.

Во ноември 2020 година, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај гасот за домаќинствата за 2.1 %, електричните апарати за лична хигиена за 1.7 %, фотографската и кинематографската опрема и оптичките инструменти за 1.5 %, малите електрични апарати за домаќинствата за 1.2 %, информатичката опрема за обработка на податоци, градините, растенијата и цвеќињата за 0.8 %, облеката за 0.6 %, домашните миленици и сродните производи за 0.5 %, големите електрични апарати за домаќинствата, другите медицински производи за 0.4.%, материјалите за одржување и поправки на живеалиштето за 0.2 %.

Намалување на индексите на трошоците на животот во ноември 2020 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај свежото и разладеното овошје за 13.3 %, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи за 0.7 %, млекото за 0.5 % и месото за 0.2 %.

Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај домашните услуги и услугите за домаќинствата за 3.1 %, медиумите за снимање за 2.2 %, моторните возила за 1.4 %, горивата и мазивата за сопствените превозни средства за 0.6 %, цврстите горива за 0.4 %, обувките, резервните делови и приборот за сопствените превозни средства за 0.3 %, другите услуги за опремата за сопствен превоз, патниот патнички транспорт за 0.2 %.

Индексот на трошоците на животот во ноември 2020 година, во однос на ноември 2019 година, бележи зголемување од 2.2 %, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 1.8 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика