Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот според класификацијата COICOP и цени на мало, март 2014

понеделник, 07 април 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во март 2014 година, во однос на претходниот месец, изнесува 99.7, а индексот на цените на мало 98.8.


Намалувањето на индексот на трошоците на животот од 0.3% во март 2014 година, во споредба со претходниот месец, е резултат на пониските индекси на мастите за 5.4%, други прехранбени производи за 1.1%, месото за 0.9%, преработките од риба за 0.8%, конзервираните месни производи и свежиот зеленчук за 0.6%, шеќер, џем, мед, чоколада и кондиторски производи за 0.3% и сувото овошје за 0.2%.


Во март, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај гасот за домаќинствата за 6.0%, авионскиот превоз на патници за 3.6%, услугите за сместување за 2.7%, средствата за чистење и одржување на станот за 1.9%, течните горива за домаќинствата и телефонските и факс апарати и услуги за 1.8%, обувките за 1.0%, фармацевтските производи за 0.7% и течните горива и мазива за 0.3%.


Пораст на индексот на трошоците на животот во март 2014 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај свежото овошје за 3.4%, преработките од зеленчук за 1.8% и замрзнатиот зеленчук за 1.0%.

Исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај пакет-туристичките аранжмани за 3.3%, стаклените садови, кујнскиот прибор и друга опрема за домаќинствата за 1.3%, други средства за рекреација, цвеќиња, миленици за 0.6%, малите електрични апарати за домаќинствата за 0.5%, цврстите горива за 0.3%, материјалите за одржување и поправки на станот и големите електрични апарати за домаќинствата за 0.2%.


Индексот на трошоците на животот во март 2014 година, во споредба со март 2013 година, бележи пораст од 0.2%, а индексот на цените на мало бележи намалување од 0.7%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика