Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот, според класификацијата COICOP, ноември 2013

вторник, 10 декември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот, мерен преку цените
на стоките и на услугите за лична потрошувачка, во ноември 2013, во однос на октомври 2013, изнесува 99.9, а
во однос на ноември 2012 изнесува 101.1.


Анализирано по главни групи, според намената на потрошувачката, во ноември 2013, во однос на октомври
2013, намалување на индексите е забележано во групите: Транспорт за 1.1%, Рекреација и култура за 0.4%,
Храна и безалкохолни пијалаци и Ресторани и хотели за 0.3% и Здравје за 0.1%.


Пораст на индексите на трошоците на животот е забележан во групите: Останати стоки и услуги за 0.7%, Мебел,
покуќнина и одржување на покуќнина за 0.6%, Облека и обувки и Образование за 0.2%, Алкохолни пијалаци,
тутун и Комуникации за 0.1%.


На ниво од претходниот месец остана индексот во групата Домување, вода, електрика, гас и др. горива.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика