Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот, според класификацијата COICOP, април 2013

вторник, 07 мај 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот, мерен преку цените
на стоките и на услугите за лична потрошувачка, во април 2013, во однос на март 2013, изнесува 101.3, а во
однос на април 2012 изнесува 103.3.
Анализирано по главни групи, според намената на потрошувачката, во април 2013, во однос на март 2013,
пораст на индексите е забележан во групите: Храна и безалкохолни пијалаци за 3.1%, Алкохолни пијалаци,
тутун за 2.5%, Комуникации за 1.9%, Рекреација и култура за 0.6% и Здравје за 0.2%.
Намалување на индексите на трошоците на животот е забележанo во групите: Транспорт за 1.0%, Облека и
обувки и Домување, вода, електрика, гас и др. горива за 0.1%.
На ниво од претходниот месец останаа индексите на групите: Мебел, покуќнина и одржување на покуќнина,
Образование, Ресторани и хотели и Останати стоки и услуги.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика