Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на мало и на трошоците на животот, март 2013

понеделник, 01 април 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на мало во март 2013 година, во однос на
претходниот месец, изнесува 99.9, а индексот на трошоците на животот 100.1.


Порастот на трошоците на животот од 0.1% во март 2013 година, во споредба со претходниот месец, е резултат на
повисоките индекси на зеленчукот за 3.9%, овошјето за 2.5%, преработките од овошје и рибата за 0.7%, преработките од
зеленчук и безалкохолните пијалаци за 0.2%.


Во март, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај лековите за 3.7%, авионскиот превоз на патници
за 2.8%, нафтените деривати за 1.9%, храната и пијалаците во рестораните и хотелите за 0.4%.


Намалување на индексите на трошоците на животот во март 2013 година, во споредба со претходниот месец, е забележано
кај мастите за 2.7%, јајцата за 1.3%, преработките од месо и другите прехранбени производи за 0.4% и сушеното овошје
за 0.2%.


Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај централното греење за домаќинствата
за 13.8%, сообраќајните средства за 1.5%, обувките за 0.8%, облеката за 0.6%, течните горива и гасот за домаќинствата за
0.5% и средствата за хигиена за 0.3%.


Индексот на цените на мало во март 2013 година, во споредба со март 2012 година, бележи пораст од 1.0%, а индексот
на трошоците на животот бележи пораст од 3.1%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика