Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на мало и на трошоците на животот, август 2012

понеделник, 03 септември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на мало
во август 2012, во однос на претходниот месец, изнесува 101.7, а индексот на трошоците на животот 101.5.


Порастот на трошоците на животот од 1.5% е резултат на повисоките индекси на зеленчукот за 5.4%, мастите
за 5.3%, месото, преработките од риба и млечните производи за 0.7%, лебот и тестенините за 0.6%, другите
прехранбени производи за 0.5%, преработениот зеленчук за 0.4%, свежото и киселото млеко за 0.2%.


Во август, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај електричната енергија за
домаќинствата за 10.0%, течните горива и гасот за 7.9%, нафтените деривати за 7.6%, централното греење за
4.1%, лековите за 1.9%, услугите за лична хигиена за 0.6%, електричните апарати за домаќинството за 0.3%,
мебелот, трошоците за одржување на автомобилите и материјалите за одржување на станот за 0.2%.


Намалување на индексот на трошоците на животот во август 2012 година, во споредба со претходниот месец,
е забележано кај овошјето за 3.0%, јајцата за 1.7%, рибата и алкохолните пијалаци за 0.2%.


Во август, намалување на индексот на трошоците на животот, исто така, е забележано и кај обувките за 0.5%,
средствата за образование за 0.4% и средствата за хигиена за 0.2%.


Индексот на цените на мало во август 2012 година, во споредба со август 2011 година, бележи пораст од 3.6%,
а индексот на трошоците на животот бележи пораст од 3.7%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика