Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на мало и на трошоците на животот,јули 2012

среда, 01 август 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на мало и индексот на трошоците на
животот во јули 2012 година, во однос на претходниот месец, изнесува 99.1.
Намалувањето на трошоците на животот од 0.9% е резултат на пониските индекси на зеленчукот за 15.8%,
јајцата за 3.5%, овошјето за 3.1%, алкохолните пијалаци за 0.5%, преработениот зеленчук за 0.4%, преработките
од риба, млечните производи и безалкохолните пијалаци за 0.3%.
Во јули, намалување на индексите на трошоците на животот е забележанo и кај течните горива и гасот за 6.3%
и нафтените деривати за 5.1%.
Пораст на индексот на трошоците на животот во јули 2012 година, во споредба со претходниот месец, е
забележан кај свежото и киселото млеко за 0.4%, преработките од месо и рибата за 0.2%.
Исто така, пораст на индексот на трошоците на животот е забележан и кај превозот на патници со авион за
1.7%, лековите за 0.9%, туристичките аранжмани за 0.7%, предметите за домаќинството за 0.4% и средствата
за образование за 0.3%.
Индексот на цените на мало во јули 2012 година, во споредба со јули 2011 година, бележи пораст од 1.8%, а
индексот на трошоците на животот бележи пораст од 2.3%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика