Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на мало и на трошоците на животот, јуни 2012

понеделник, 02 јули 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на мало во јуни 2012 година, во
однос на претходниот месец, изнесува 99.0, а индексот на трошоците на животот 99.5.


Намалувањето на трошоците на животот од 0.5% е резултат на пониските индекси на јајцата за 10.8%, зеленчукот
за 6.9%, другите прехранбени производи за 0.7% и производите од жито за 0.6%.


Во јуни, намалување на индексите на трошоците на животот е забележанo и кај услугите за сместување за 6.2%,
течните горива и гасот за 4.1%, нафтените деривати за 3.9%, телекомуникациските услуги за 1.9% и средствата
за хигиена за 0.4%.


Пораст на индексот на трошоците на животот во јуни 2012 година, во споредба со претходниот месец, е
забележано кај овошјето за 13.5%, мастите за 2.1%, безалкохолните пијалаци за 0.7%, алкохолните пијалаци за
0.6% и преработките од месо за 0.5%.


Исто така, пораст на индексот на трошоците на животот е забележанo и кај туристичките аранжмани за 1.5%,
обувките за 1.4% и превозот на патници со авион за 0.3%.


Индексот на цените на мало во јуни 2012 година, во споредба со јуни 2011 година, бележи пораст од 2.2%, а
индексот на трошоците на животот бележи пораст од 2.1%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика