Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на мало и на трошоците на животот, април 2012

среда, 02 мај 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на мало и индексот на трошоците на животот во април 2012 година, во однос на претходниот месец, изнесува 101.1.


Порастот на трошоците на животот од 1.1% е резултат на повисоките индекси на јајцата за 16.5%, овошјето за 9.9%, зеленчукот за 5.5%, рибата за 1.2%, месото за 0.5%, преработениот зеленчук и свежото и киселото млеко за 0.4% и кондиторските производи за 0.3%.


Во април, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај материјалите за одржување на станот за 6.9%, обувките за 5.3%, нафтените деривати за 2.8%, козметичките производи за 2.2%, услугите за образование и превозот на патници за 1.9%, услугите за одржување на станот за 1.1%, лековите за 0.8%, течните горива и гасот за 0.7%, другите средства за рекреација за 0.6%, средствата за хигиена и услугите за нега и лична хигиена за 0.5%, облеката за 0.3%, храната и пијалаците во ресторани и хотели за 0.2%.


Намалување на индексот на трошоците на животот во април 2012 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај мастите за 1.4%, преработките од риба за 0.8%, преработеното овошје и млечните производи за 0.3%, алкохолните и безалкохолните пијалаци за 0.2%.


Исто така, намалување на индексот на трошоците на животот е забележанo и кај средствата за образование за 0.6%.


Индексот на цените на мало во април 2012 година, во споредба со април 2011 година, бележи пораст од 3.2%,
а индексот на трошоците на животот бележи пораст од 2.2%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика