Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на мало и на трошоците на животот, ноември 2011

четврток, 01 декември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на мало во ноември 2011 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.4, а индексот на трошоците на животот 100.6.
Порастот на трошоците на животот од 0.6% е резултат на повисоките индекси на зеленчукот за 22.5%, месото за 1.7%, преработките од риба за 0.6%, млечните производи за 0.4%, свежото млеко, кондиторските производи и алкохолните пијалаци за 0.2%.
Во ноември 2011, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан кај централното греење за 8.3%, услугите за сместување за 2.8%, предметите за домаќинството 1.8%, обувките за 1.4%, облеката за 1.0%, средствата за образование за 0.6%, електричните апарати за домаќинството за 0.5%, течните горива и гасот и храната во ресторани и хотели за 0.4%, козметичките производи за 0.3% и деловите за сообраќајните средства за 0.2%.
Намалување на индексот на трошоците на животот во ноември 2011 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај мастите за 4.5%, овошјето за 3.8%, сувото овошје за 0.7%, преработениот зеленчук за 0.4%, рибата за 0.3%, производите од жито и јајцата за 0.1%.
Исто така, намалување на индексот на трошоците на животот е забележано и кај услугите за образование за 3.1%, телекомуникациските услуги за 1.5%, нафтените деривати за 1.3%, материјалите за одржување на станот за 0.7%, превозот на патници за 0.2%, мебелот и средствата за хигиена за 0.1%.
Индексот на цените на мало во ноември 2011 година, во споредба со ноември 2010 година, бележи пораст од 3.8%, а трошоците на животот бележат пораст од 3.5%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика