Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на мало и на трошоците на животот, октомври 2011

вторник, 01 ноември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на мало во октомври 2011 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.2, а индексот на трошоците на животот 100.3.


Порастот на трошоците на животот од 0.3% е резултат на повисоките индекси на зеленчукот за 5.2%, овошјето за 2.2%, млечните производи за 0.8%, сувото овошје и преработките од риба за 0.5%, производите од жито, месото и свежото и киселото млеко за 0.2%.


Во октомври 2011, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан кај течните горива и гасот за 3.2%, обувките за 1.5%, нафтените деривати за 1.3%, облеката за 0.8%, услугите за образование за 0.4%, предметите за домаќинството и храната во ресторани и хотели за 0.3% и услугите за сместување за 0.2%.


Намалување на индексот на трошоците на животот во октомври 2011 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај преработките од месо и јајцата за 0.7% и рибата за 0.3%.


Исто така, намалување на индексот на трошоците на животот е забележано и кај туристичките аранжмани за 5.1%, услугите за одржување на станот за 2.5%, средствата за образование за 0.7%, цврстите горива и садовите и приборот за домаќинствата за 0.6%, останатите услуги неспомнати на друго место за 0.5% и средствата за хигиена за 0.4%.

 
Индексот на цените на мало во октомври 2011 година, во споредба со октомври 2010 година, бележи пораст од 3.8%, а трошоците на животот бележат пораст од 3.3%.


  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика