Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на мало и на трошоците на животот, септември 2011

понеделник, 03 октомври 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на мало во септември 2011 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.0, а индексот на трошоците на животот 99.9.

 
Намалувањето на трошоците на животот од 0.1% е резултат на пониските индекси на мастите за 4.6%, овошјето за 4.4%, зеленчукот за 3.1%, јајцата за 1.1%, рибата за 0.9%, преработките од месо и преработките од риба за 0.2%.


Во септември 2011, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано кај мебелот и услугите за образование за 0.5%, садовите и приборот за домаќинствата за 0.3%, облеката, обувките и козметичките производи за 0.2%.


Пораст на индексот на трошоците на животот во септември 2011 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај кондиторските производи за 2.0%, другите прехранбени производи за 1.3%, преработениот зеленчук за 1.0%, млечните производи за 0.4% и преработеното овошје за 0.2%.


Исто така, пораст на индексот на трошоците на животот е забележан и кај нафтените деривати за 1.9%, средствата за образование за 0.4% и деловите за сообраќајни средства за 0.2%.


Индексот на цените на мало во септември 2011 година, во споредба со септември 2010 година, бележи пораст од 3.8%, а трошоците на животот бележат пораст од 3.4%.


  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика