Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на мало и на трошоците на животот, август 2011

четврток, 01 септември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на мало во август 2011 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.0, а индексот на трошоците на животот 99.9.


Намалувањето на трошоците на животот од 0.1% е резултат на пониските индекси на овошјето за 14.6%, зеленчукот за 3.3% и свежото и киселото млеко за 0.2%.


Во август 2011, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај ПТТ услугите за 3.7%, туристичките аранжмани за 3.2%, превозот на патници за 2.1%, обувките за 1.2% и станбените услуги за 0.8%.


Пораст на индексот на трошоците на животот во август 2011 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај мастите за 5.5%, јајцата за 1.7%, рибата за 1.5%, преработките од месо за 0.8%, преработеното овошје и месото за 0.2%.


Исто така, пораст на индексот на трошоците на животот е забележан и кај нафтените деривати за 4.1%, централното греење за 2.9%, средствата за образование за 2.2%, сообраќајните средства за 1.0%, средствата за хигиена за 0.6%, облеката и електричните апарати за домаќинството за 0.2%.


Индексот на цените на мало во август 2011 година, во споредба со август 2010 година, бележи пораст од 3.8%, а трошоците на животот бележат пораст од 3.6%.


  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика