Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на мало и на трошоците на животот, ноември 2013

понеделник, 02 декември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на мало во ноември 2013 година, во однос на претходниот месец, изнесува 99.8, а индексот на трошоците на животот 99.9.


Намалувањето на индексот на трошоците на животот од 0.1% во ноември 2013 година, во споредба со претходниот месец, е резултат на пониските индекси на овошјето за 7.8%, мастите за 1.6%, јајцата за 1.5% и рибата за 1.3%.


Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај авионскиот превоз на патници за 11.0%, услугите за сместување за 1.9%, нафтените деривати за 1.3%, средствата за образование за 0.9%, конфекцијата за домаќинствата и пијалаците во рестораните и хотелите за 0.4%.


Пораст на индексот на трошоците на животот во ноември 2013 година, во споредба со претходниот месец е забележан кај зеленчукот за 1.7%, преработките од млеко за 0.8%, преработките од месо и алкохолните пијалаци за 0.4%, преработките од зеленчук, сушеното овошје и свежото и киселото млеко за 0.3%.


Исто така, пораст на индексот на трошоците на животот е забележан и кај електричните апарати за домаќинствата за 1.0%, средствата за хигиена за 0.8% и течните горива и гасот за домаќинствата за 0.2%.


Индексот на цените на мало во ноември 2013 година, во споредба со ноември 2012 година, бележи пораст од 0.4%, а индексот на трошоците на животот бележи пораст од 1.1%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика