Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на мало и на трошоците на животот, септември 2013

вторник, 01 октомври 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на мало во септември 2013 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.5, а индексот на трошоците на животот 100.2.


Порастот на индексот на трошоците на животот од 0.2 % во септември 2013 година, во споредба со претходниот месец, е резултат на повисоките индекси на алкохолните пијалаци за 1.2%, рибата за 0.8%, преработките од млеко за 0.7%, преработките од овошје за 0.3%, сушеното овошје и свежото месо за 0.2%.


Исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај лековите и помагалата за 6.4%, авионскиот превоз на патници за 5.2%, средствата за образование за 3.3%, течните горива и гасот за домаќинствата за 3.1%, цврстите горива за 2.7%, нафтените деривати за 1.6%, облеката, обувките и електричните апарати за домаќинстата за 0.4% и пијалаците во рестораните и хотелите за 0.3%.


Намалување на индексот на трошоците на животот во септември 2013 година, во споредба со претходниот месец е забележано кај овошјето за 3.1%, производите од жито за 1.2%, зеленчукот за 0.7%, преработките од зеленчук за 0.3 %, преработките од месо, преработките од риба, јајцата и другите прехранбени производи за 0.2%.


Исто така, намалување на индексот на трошоците на животот е забележано и кај туристичките аранжмани за 12.3%, средствата за хигиена за 0.6%, услугите за сместување за 0.3%, мебелот и садовите и приборот за домаќинствата за 0.2%.
Индексот на цените на мало во септември 2013 година, во споредба со септември 2012 година, бележи пораст од 0.7%, а индексот на трошоците на животот бележи пораст од 1.6%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика