Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на мало и на трошоците на животот, мај 2013

понеделник, 03 јуни 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на мало во мај 2013 година, во
однос на претходниот месец, изнесува 99.4, а индексот на трошоците на животот 99.8.


Намалување на трошоците на животот од 0.2% во мај 2013 година, во споредба со претходниот месец, е резултат
на пониските индекси на безалкохолните пијалаци за 5.8%, зеленчукот за 2.7%, јајцата за 2.5%, преработките од
зеленчук за 1.4%, мастите за 1.1% и рибата за 0.3%.


Во мај, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај течните горива и гасот за
домаќинствата и нафтените деривати за 4.7%, авионскиот превоз на патници за 1.2% и електричните апарати
за домаќинствата за 0.4%.


Пораст на индексот на трошоците на животот во мај 2013 година, во споредба со претходниот месец, е
забележан кај овошјето за 6.4%, преработките од месо за 1.1%, алкохолните пијалаци за 0.9% и преработките
од млеко за 0.6%.


Исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај обувките за 2.3%, средствата за
хигиена и пијалаците во рестораните и хотелите за 0.7%, лековите за 0.5% и храната во рестораните и хотелите
за 0.4%.


Индексот на цените на мало во мај 2013 година, во споредба со мај 2012 година, бележи пораст од 0.9%, а
индексот на трошоците на животот бележи пораст од 3.4%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика