Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на мало и на трошоците на животот, април 2013

четврток, 02 мај 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на мало во април 2013 година, во
однос на претходниот месец, изнесува 100.9, а индексот на трошоците на животот 101.3.


Порастот на трошоците на животот од 1.3% во април 2013 година, во споредба со претходниот месец, е резултат
на повисоките индекси на зеленчукот за 31.1%, овошјето за 4.6%, цигарите за 3.5%, јајцата за 1.8%, свежото и
киселото млеко и преработките од млеко за 0.7%, преработките од овошје и алкохолните пијалаци за 0.3% и
месото и кондиторските производи за 0.2%.


Во април, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај меѓуградскиот превоз на патници со
автобус за 5.0%, авионскиот превоз на патници за 4.6%, ПТТ-услугите за 1.9%, сообраќајните средства за 0.7%,
здравствените услуги за 0.5%, услугите за лична хигиена за 0.4% и останати услуги неспомнати на друго место
за 0.3%.


Намалување на индексот на трошоците на животот во април 2013 година, во споредба со претходниот месец,
е забележано кај преработките од риба за 1.4%, другите прехранбени производи за 0.3% и преработките од
месо за 0.2%.


Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај течните горива и гасот за
домаќинствата за 3.1%, нафтените деривати за 2.8% и мебелот и средствата за хигиена за 0.2%.


Индексот на цените на мало во април 2013 година, во споредба со април 2012 година, бележи пораст од 0.9%,
а индексот на трошоците на животот бележи пораст од 3.3%.Почитувани корисници, на страница 2, во главата на Табела Т.01, во четвртата колона, е направена исправка поради техничка грешка.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика