+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животен стандард


Во 2009 година процентот на сиромашните изнесува 31.1%

понеделник, 13 септември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2009 година процентот на сиромашни лица во Република Македонија изнесува 31.1%.

Анализирано по профили, најранливи групи се повеќечлените домаќинства имајќи го предвид фактот дека 53.7% од сиромашните живеат во домаќинства со 5 и повеќе членови. Стапката на сиромаштија кај невработените е 40.5%, односно 42.7% од сите сиромашни се невработени лица. Образованието на главата на домаќинството исто така влијае врз бројот на сиромашни лица, имено, 56.7% од сиромашните лица живеат во домаќинства во кои носителот на домаќинството нема или има завршено максимум основно образование.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 837

е-пошта:  stase.nolev@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика