Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, март 2018 година

петок, 27 април 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2018 година, продажните цени на производителите на
индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 1.3 % на месечно ниво, а за 0.5 % на годишно ниво.
Во март 2018, во споредба со февруари 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се пониски во групата Енергија за 5.9 %, Капитални производи за 1.8 %, Нетрајни производи за
широка потрошувачка за 0.4 % и Трајни производи за широка потрошувачка за 0.1 %.
Во март 2018, во споредба со март 2017 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на
домашниот пазар се пониски во групата Енергија за 6.7 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика