Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, август 2021 година

вторник, 28 септември 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, во август 2021 година, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.7 % на месечно и за 9.8 % на годишно ниво.
 
Во август 2021, во споредба со јули 2021 година, продажните цени на производителите на индустриски производи
се повисоки во групите Енергија за 0.8 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 1.8 % и Нетрајни производи
за широка потрошувачка за 0.1 %.
 
Во август 2021, во споредба со август 2020 година, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 19.4 %, Трајни производи за широка потрошувачка за
4.2 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 17.7 %, Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2.2 %
и Капитални производи за 0.9 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика