Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Запишани студенти на високите стручни школи и факултетите во Република Македонија во академската 2009/2010 година (прв циклус на студии)

петок, 31 декември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во Република Македонија, во академската 2009/2010 година се запишани вкупно 57894 студенти.

Бројот на запишани студенти - жени изнесува 30408 или 52.5%. Најголем број на студенти или 78,7% се запишани на државните високообразовни установи, додека 21.0% се запишани на приватните високообразовни установи.

Во прва година на студии, во академската 2009/2010 година се запишани 17942 студенти или 31.0% (тука се опфатени и студентите кои по втор, трет и повеќе пати запишуваат прва година).

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 713

е-пошта:  maricaa@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика