Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Запишани студенти на високите стручни школи и факултетите во Република Македонија во академската 2008/2009 година (прв циклус на студии)

среда, 24 февруари 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во Република Македонија, во академската 2008/2009 година се запишани вкупно 63437 студенти што во споредба со 2007/2008 година претставува намалување за 1.3%.
Бројот на запишани студенти - жени изнесува 33593 или 53%.Најголем број на студенти или 81,6 % се запишани на државните високообразовни установи, додека 18 % се запишани на приватните високообразовни установи.
Во прва година на студии, во академската 2008/2009 година се запишани 18335 студенти или 28.9% (тука се опфатени и студентите кои по втор, трет и повеќе пати запишуваат прва година).

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 713

е-пошта:  marina.mijovska @stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика