Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Број на дипломирани студенти во 2017 година

среда, 23 мај 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, добиени врз основа на пристигнатите извештаи, во Република
Македонија, во 2017 година, бројот на дипломирани студенти на додипломски студии на високите стручни школи и
факултетите, во споредба со 2016 година, е зголемен за 3.6 %.
Од вкупниот број дипломирани студенти, 82.1 % се редовни, а 17.9 % се вонредни студенти.
Процентот на дипломирани студентки изнесува 57.5 %.
Од вкупниот број студенти, 38.6 % дипломирале во рок, додека 61.4 % дипломирале по рокот.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика