Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Број на дипломирани студенти во 2013 година

понеделник, 16 јуни 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2013 година, бројот на дипломирани студенти на додипломски студии на високите стручни школи и факултетите, во споредба со 2012 година е намален за 8.8%.


Од вкупниот број дипломирани студенти, 82.3% се редовни, а 17.7% се вонредни студенти.


Процентот на дипломирани студенти-жени изнесува 56.3 %.


Од вкупниот број студенти 40.0% дипломирале во рок, додека 60.0 % дипломирале по рокот.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 613

е-пошта:  jasmina.markovska.utkovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика