Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Дипломирани студенти во 2021 година

четврток, 26 мај 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика добиени од пристигнатите извештаи, во 2021 година, дипломирале 7 753 студенти на додипломски студии на високите стручни школи и на факултетите, што претставува зголемување за 12.2 % во споредба со 2020 година.

Од вкупниот број дипломирани студенти, 6 528, односно 84.2 % се редовни, а 1 225, односно 15.8 % се вонредни студенти.

58.8 % се дипломирани студентки.

Од вкупниот број студенти, 28 % дипломирале во рокот, додека 72 % дипломирале по рокот.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика