+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Доктори на науки, 2012 година

петок, 22 март 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2012 година, звањето доктор на науки го стекнале 146
лица што претставува намалување за 25.9% во споредба со 2011 година.
Најголем број од лицата докторирале во областа на општествените науки, 54.1%; медицинските науки, 18.5%;
потоа следат техничко - технолошките со 13.0%, а останатите лица докторирале во областа на природно - мате-
матичките, хуманистичките науки и биотехничките науки.
Учеството на жените кои одбраниле докторска дисертација во текот на 2012 година изнесува 71 кандидат што
претставува 48.6% од вкупниот број лица кои докторирале во 2012 година.
Од вкупниот број докторирани лица, најголем процент, 37.7%, својата професија ја вршат во образовната
дејност.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 713

е-пошта:  slavka.trpkova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика