+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Доктори на науки, 2010 година

четврток, 21 април 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2010 година, звањето доктор на науки го стекнале 157 лица што претставува зголемување за 31.9% во споредба со 2009 година. Најголем број од лицата докторирале во областа на општествените науки, 52.9% и хуманистичките науки, 24.2%, потоа следуваат техничко - технолошките науки со 8.3%, а останатите лица докторирале во областа на медицинските науки и природно - математичките науки. Учеството на жените кои одбраниле докторска дисертација во текот на 2010 година изнесува 80 кандидати што претставува 51.0% од вкупниот број лица кои докторирале во 2010 година. Од вкупниот број докторирани лица, најголем процент, 51.6%, својата професија ја вршат во образовната дејност.
  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 713

е-пошта:  +389 2 3295 713 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика