+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Доктори на науки, 2017 година

петок, 23 март 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2017 година, звањето доктор на науки го стекнале 209 лица,
што претставува зголемување за 6.1% во споредба со 2016 година.
Најголем број од лицата докторирале во областа на општествените науки, 47.8%, потоа на медицинските науки, 22%,
следат хуманистичките науки со 11.5%, а останатите лица докторирале во областа на техничко-технолошките науки,
природно-математичките науки и биотехничките науки.
Бројот на жените што одбраниле докторска дисертација во текот на 2017 година изнесува 123 кандидати, што
претставува 58.9% од вкупниот број лица што докторирале во 2017 година.
Од вкупниот број докторирани лица, најголем процент, 31.6%, својата професија ја вршат во образовната дејност.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика