+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Доктори на науки, 2015 година

среда, 23 март 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2015 година, звањето доктор на науки го стекнале 246
лица што претставува зголемување за 19.4% во споредба со 2014 година.


Најголем број од лицата докторирале во областа на општествените науки, 29.3%, потоа на медицинските
науки, 25.2%, следат техничко - технолошките науки со 21.1%, а останатите лица докторирале во областа на
хуманистичките науки, биотехничките и природно-математичките науки.


Бројот на жените кои одбраниле докторска дисертација во текот на 2015 година изнесува 143 кандидати што
претставува 58.1% од вкупниот број на лица кои докторирале во 2015 година.


Од вкупниот број докторирани лица, најголем процент, 47.2%, својата професија ја вршат во образовната
дејност.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 613

е-пошта:  biljana.zdravkovska@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика