+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Доктори на науки, 2020 година

четврток, 25 март 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2020 година, звањето доктор на науки го стекнале 174 лица што претставува намалување за 14.7 % во споредба со 2019 година.

Најголем број од лицата докторирале во областа на општествените науки, 40.8 %, потоа на медицинските науки докторирале 27 %, следат хуманистичките науки со 13.8 %, а останатите лица докторирале во областа на техничкотехнолошките науки, природно-математичките науки и биотехничките науки.

Бројот на жените што одбраниле докторска дисертација во текот на 2020 година изнесува 99 што претставува 56.9 % од вкупниот број лица што докторирале во 2020 година.

Од вкупниот број докторирани лица, најголем процент, 24.1 %, својата професија ја вршат во образовната дејност.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика