Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на бројот на работниците во индустријата, јануари 2013 година

четврток, 07 март 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во
јануари 2013 година, во однос на јануари 2012 година, изнесува 99.8.
Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во јануари 2013 година, во однос на јануари
2012 година, бележи пораст од 8.7%, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 1.1%, а во
секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 1.7%.
Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во јануари 2013 година, во однос
на јануари 2012 година, бележи опаѓање кај Капитални производи за 7.0% и Нетрајни производи за широка
потрошувачка за 1.2%, додека пораст бележи кај Енергија за 7.7% и Tрајни производи за широка потрошувачка
за 0.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика