Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на бројот на работниците во индустријата, ноември 2012

петок, 28 декември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во
ноември 2012 година, во однос на ноември 2011 година, изнесува 99.3.
Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во ноември 2012 година, во однос на ноември
2011 година, бележи пораст од 9.0%, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 2.0%, а во
секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 3.3%.
Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во ноември 2012 година, во однос
на ноември 2011 година, бележи опаѓање кај Интермедијарни производи, освен енергија за 3.6%, Капитални
производи за 9.3% и Tрајни производи за широка потрошувачка за 7.9%, додека кај Енергија бележи пораст
од 9.5% .
Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари - ноември 2012 година , во однос на
периодот јануари - ноември 2011 година, изнесува 97.5.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика